Yarışma Şartnamesi

Endüstriyel Reklam Sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla, bu yıl sekizincisi gerçekleştirilen 8. ARED Ödülleri’22, “En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü” ve “Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü” olmak üzere iki kategoride düzenlenmektedir. Aşağıda belirtildiği üzere sol sütunda En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü kategorisine, sağ sütunda ise Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü kategorisine kimlerin katılabileceği, katılım koşulları ve ödülleriyle ilgili bilgiler yer almaktadır. 

8. ARED ÖDÜLLERİ ’22
EN İYİ ENDÜSTRİYEL REKLAM ÖDÜLÜ

Yarışmanın ilgili kategorisi; farkındalık yaratmış, yaratıcı, estetik, katma değer ve maliyet avantajı sağlayan, yenilikçi bir malzemeyle üretilen veya daha önce üretilmemiş vb. şartlarından bir ya da birkaçını taşıyan en yenilikçi endüstriyel reklamı üreten ve uygulayan firmayı tespit etmek ve ödüllendirmek, endüstriyel reklam sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlenmektedir.

Kimler katılabilir?

8. ARED Ödülleri’22 En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü’ne ülkemiz sınırları içinde faaliyet gösteren tüm endüstriyel reklam üreticisi firmalar, montaj ve uygulaması tamamlanmış kamuya sergilenmiş yenilikçi endüstriyel reklamlarıyla başvurabilirler. 

Katılım Koşulları
 • Bu yarışmaya, son başvuru tarihi olan 11 Kasım 2022 tarihine kadar üretimi, uygulaması yapılmış, kamuya sergilenmiş, yenilikçi endüstriyel reklamlar katılabilir. 
 • Katılım sayısında sınırlama 4 uygulama şeklindedir. Aynı firma en fazla 4 yenilikçi endüstriyel reklamı ile başvurabilir ve her biri için ayrı katılım formu doldurulması zorunludur.
 • Yarışmaya başvuran firmanın, endüstriyel reklam uygulamasını üreten veya uygulayan veya hem üretip hem de uygulayan firma olması şarttır.
 • Yasa ve yönetmeliklere aykırı bulunduğu için devlet kurumlarınca uygulamasına son verilen endüstriyel reklamların başvuruları kabul edilmez, bu şartları içerdiği sonradan anlaşılan başvuruların tüm yarışma hakları iptal edilir. 
 • Katılım koşullarına uygun olup olunmadığı konusunda kararı jüri verir.
 • Yarışmaya gönderilen malzemeler iade edilmez. 
 • ARED bu yarışmada ödül alan, almayan tüm projeleri sergileme, yayınlama, arşivleme ve benzeri biçimlerde kullanma hakkını elde eder, kitap oluşturmak için kullanabilir. Yarışma katılımcısı yarışmaya katılırken bu kuralları gayrı kabili rücu olmak üzere kabul eder ve bunlar için ARED’den telif talep edemez.
 • Bu yarışmaya katılan işlerin ait oldukları marka/reklamveren veya ajanslarının yazılı izninin alındığı kabul edilir. ARED bu konuda sorumluluk kabul etmez.
 • Yarışmanın birinci bölümünde jüri seçimiyle belirlenen 3 başvuru ve Mansiyon Ödülü kazananı ARED’in www.ared.org.tr sitesinde ve sosyal medya adreslerinde yayınlanacaktır. Ayrıca finale kalan bu üç başvuru, ARED tarafından, 2023 yılında gerçekleştirilecek olan FESPA Global Expo 2023 Fuarı’ndaki “The FESPA Awards 2023’e (FESPA Ödülleri 2023)” aday olarak gönderilecektir, başvuru sahipleri bu şartı kabul ederler. 
Ödül

FESPA Eurasia 2022 Fuarı’nda yapılan oylamalar sonucunda, 8. ARED Ödülleri’22 En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü’nün  birinci, ikinci ve üçüncülerinin firma yetkililerine ve  jüri üyelerince belirlenecek Mansiyon Ödülü’nün sahibine, fuar alanında düzenlenecek ödül töreninde plaketleri takdim edilecektir.

8. ARED ÖDÜLLERİ ’22
PRODIGITAL GELECEK VADEDEN TASARIMCI ÖDÜLÜ

Prodigital sponsorluğundaki yarışmanın ilgili kategorisi; belirlenen tema ile ilgili en yaratıcı, yenilikçi, estetik, katma değer ve maliyet avantajı sağlayan, yenilikçi bir malzemeyle üretilebilecek, işlevsel vb. endüstriyel reklamı tasarlayan genç tasarımcıyı ödüllendirmek, gençlerin endüstriyel reklam sektörüne ilgisini artırmak, endüstriyel reklam sektörünün kalifiye eleman arayışına destek vermek amacıyla düzenlenmektedir.

Kimler katılabilir?

8. ARED Ödülleri’22 Prodigital Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü’ne ülkemiz sınırları içinde öğrenim gören, reklam, tasarım, mimarlık fakültelerindeki lisans ve yüksek lisans öğrencileri başvurabilirler.

Katılım Koşulları
 • Öğrenciler bu yıl yarışmaya; üzerinde reklam alanı barındıran, çevreci, tasarruf sağlayan ve sürdürülebilirliği destekleyici biçimde tasarlanmış şarj edilebilen elektrikli araçlar için şarj ünitesi alanındaki tasarımlarıyla başvuruda bulunabilirler.
 • Tasarımı yapılacak ürün/ürün grupları www.aredodulleri.com sayfasında duyurulmaktadır. 
 • Aynı öğrenci en çok 4 adet tasarım ile başvurabilir, her biri için ayrı katılım formu doldurulması zorunludur.
 • Yarışmaya başvuran öğrencinin, kendisine ait olmayan gelecek vadeden tasarımı kabul edilemez, bu şartı içerdiği sonradan anlaşılan başvuruların tüm yarışma hakları iptal edilir. 
 • Katılım koşullarına uygun olup olunmadığı konusunda kararı jüri verir.
 • Yarışmaya gönderilen malzemeler iade edilmez. 
 • ARED bu yarışmada ödül alan, almayan tüm projeleri sergileme, yayınlama, arşivleme ve benzeri biçimlerde kullanma hakkını elde eder, kitap oluşturmak için kullanabilir. Yarışma katılımcısı yarışmaya katılırken bu kuralları gayrı kabili rücu olmak üzere kabul eder ve bunlar için ARED’den telif talep edemez.
 • Yarışmaya katılan tasarımları sponsor marka üretmek isterse, koşullarını kendi aralarında belirlemek suretiyle tasarımcılarla ayrı bir sözleşme yapması gerekir. ARED’in bu hususta taahhüt ve sorumluluğu bulunmamaktadır.
 • Yarışmanın birinci bölümünde jüri seçimiyle belirlenen 3 başvuru ve “Mansiyon Ödülü” kazananı ARED’in www.ared.org.tr sitesinde ve sosyal medya adreslerinde yayınlanacaktır.
 • Finale kalan bu üç başvuru, ARED tarafından, 2023 yılında gerçekleştirilecek olan FESPA Global Expo 2023 Fuarı’ndaki “The FESPA Awards 2023’e (FESPA Ödülleri 2023)” aday olarak gönderilecektir, başvuru sahipleri bu şartı kabul ederler. 
 • Ayrıca 20 ve üzeri öğrenci başvurusu alınan üniversitelerin yarışmaya başvuruda bulunmuş olan öğrencileri için Prodigital’e gezi düzenlenecektir.
Ödül

FESPA Eurasia 2022 Fuarı’nda yapılan oylamalar sonucunda, 8. ARED Ödülleri’22 Prodigital Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü’nün

 • 1ncisi bir adet dizüstü bilgisayar (laptop/notebook), 
 • 2ncisi bir adet grafik çizim tableti
 • 3ncüsü bir adet aksiyon kamerası kazanacaktır. 

Jüri üyelerince belirlenecek Mansiyon Ödülü’nün sahibi bir adet 2TB depolama alanına sahip taşınabilir disk kazanacaktır.

Yarışmada kazanılan ödüller paraya çevrilemez.

 

*ARED Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, birinci derece yakınları ve şirket ortakları, Prodigital temsilcileri ve birince derece yakınları ilgili kategorilere başvuruda bulunamamaktadır. 

** Kazanan Firma yetkilileri kendisinin yerine firmada görevli başka bir kişiyi ödül alımı ile ilgili yetkilendirebilirler. 

*** Yarışmada kazanılan ödüller paraya çevrilemez. 

Değerlendirme

Değerlendirme üç aşamada yapılacaktır. 

Birinci aşamada iki kategorideki tüm başvurular kendi kategorilerine göre ayrı ayrı jüri tarafından online bir sistem üzerinden, 10 üzerinden puanlandırılarak en yüksek puanı alan üç başvuru listelenecektir. En çok puan alanların eşit çıkması halinde, son listeye kalacaklar jüri başkanı tarafından yapılacak kura çekilişi ile belirlenecektir. 

Jüri üyeleri ayrıca 8. ARED Ödülleri’22 En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü kategorisi “Mansiyon Ödülü” ve 8. ARED Ödülleri’22 Prodigital Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü kategorisi “Mansiyon Ödülü” sahiplerini de belirleyecektir.

İkinci aşamada, jüri tarafından seçilen üç başvuru, 1-4 Aralık 2022 tarihlerinde, IFM İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek FESPA Eurasia 2022 Fuarı’na katılan herkesin oylamasına açılacaktır. Oylama, FESPA Eurasia 2022 Fuarı’nın 3. günü olan 3 Aralık 2022 Cumartesi günü, saat 18:00’de sona erecektir. 

Üçüncü ve son aşamada ise oylamaların dağılımına göre 8. ARED Ödülü’22’nin iki kategorisinde ayrı ayrı birinci, ikinci ve üçüncü belirlenecektir. Kategorilerin kendi içinde oy alanların eşit çıkması halinde ise derecelendirme, ARED Başkanı tarafından yapılacak kura çekilişi ile belirlenecektir.

OYLAMAYA KATILANLAR DA KAZANIYOR

FESPA Eurasia 2022 Fuarı sırasında, finalistlerin derecelerini belirlemek üzere oylamaya katılanlar arasından, iki kategori için ayrı ayrı yapılacak kura çekilişi ile toplam 10 kişiye birer adet bluetooth hoparlör armağan edilecektir. Çekiliş sırasında, oylama kartında herhangi bir bilgisi eksik olan oylama kartı ödül kazanamayacak, bilgileri eksiksiz kart bulunana kadar çekiliş devam edecektir. ARED Yönetim Kurulu Üyeleri, Prodigital temsilcileri, ARED, FESPA Eurasia ve FESPA çalışanları oy kullanabilecek ancak çekilişe katılamayacaktır.

Oylamaya katılmak için, 1-4 Aralık 2022 tarihlerinde FESPA Eurasia Fuarı’nı ziyaret etmeniz ve 8. ARED Ödülleri’22 oy kullanma standlarındaki oylama kartlarını eksiksiz doldurarak oy kullanmanız yeterli olacaktır. Aynı kategori için birden fazla oy kullananların oyları geçersiz sayılacaktır. Çekiliş, FESPA Eurasia 2022 Fuarı’nın 4. Günü olan 4 Aralık 2022 Pazar günü, fuar alanındaki ödül töreninde yapılacak ve kazananlar açıklanacaktır.

*Bu ödülleri paraya çevrilemez. 

Çalışma Takvimi
1 Haziran 2022Duyuruların başlaması
11 Kasım 2022Başvuru için son gün
14-18 Kasım 2022 Jüri değerlendirme haftası
21 Kasım 2022Jüri listesinin yayınlanması
1-3 Aralık 2022FESPA Eurasia 2022 Fuarı’nda oylama
4 Aralık 2022FESPA Eurasia 2022 Fuarı’nda Ödül Töreni
Başvuru ve İletişim
Başvuru Tarihi: 1 Haziran 2022 – 11 Kasım 2022
Adres: Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılar Derneği
Gazeteciler Sitesi Keskin Kalem Sokak No:35  Esentepe 34394 Şişli İSTANBUL
Yetkili: Beril Kırağlı – beril@ared.org.tr – 0534 705 94 84
Telefon: 0212 212 41 16
Faks: 0212 212 41 07