Yarışma Şartnamesi

Endüstriyel reklam sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla, bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilen 9. ARED Ödülleri’23, “En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü” ve “Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü” olmak üzere iki kategoride düzenlenmektedir. Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü kategorisi bu yıl ETMK iş birliği ile hackathon olarak düzenlenecek ve detayları ayrıca buradan duyurulacaktır. En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü kategorisine kimlerin katılabileceği, katılım koşulları ve ödülleriyle ilgili bilgiler yer almaktadır.

9. ARED ÖDÜLLERİ’23
EN İYİ ENDÜSTRİYEL REKLAM ÖDÜLÜ

Yarışmanın ilgili kategorisi; farkındalık yaratmış, yaratıcı, estetik, katma değer ve maliyet avantajı sağlayan, yenilikçi bir malzemeyle üretilen veya daha önce üretilmemiş vb. şartlarından bir ya da birkaçını taşıyan en yenilikçi endüstriyel reklamı üreten ve uygulayan firmayı tespit etmek ve ödüllendirmek, endüstriyel reklam sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlenmektedir.

Kimler katılabilir?
 1. ARED Ödülleri’23 En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü’ne ülkemiz sınırları içinde faaliyet gösteren tüm endüstriyel reklam üreticisi firmalar, montaj ve uygulaması tamamlanmış kamuya sergilenmiş yenilikçi endüstriyel reklamlarıyla başvurabilirler.
Katılım Koşulları
 • Bu yarışmaya, son başvuru tarihi olan 27 Ekim 2023 tarihine kadar üretimi, uygulaması yapılmış, kamuya sergilenmiş, yenilikçi endüstriyel reklamlar katılabilir.
 • Katılım sayısında sınırlama 4 uygulama şeklindedir. Aynı firma en fazla 4 yenilikçi endüstriyel reklamı ile başvurabilir ve her biri için ayrı katılım formu doldurulması zorunludur.
 • Yarışmaya başvuran firmanın, endüstriyel reklam uygulamasını üreten veya uygulayan veya hem üretip hem de uygulayan firma olması şarttır.
 • Yasa ve yönetmeliklere aykırı bulunduğu için devlet kurumlarınca uygulamasına son verilen endüstriyel reklamların başvuruları kabul edilmez, bu şartları içerdiği sonradan anlaşılan başvuruların tüm yarışma hakları iptal edilir.
 • Katılım koşullarına uygun olup olunmadığı konusunda kararı jüri verir.
 • Yarışmaya gönderilen malzemeler iade edilmez.
 • ARED bu yarışmada ödül alan, almayan tüm projeleri sergileme, yayınlama, arşivleme ve benzeri biçimlerde kullanma hakkını elde eder, kitap oluşturmak için kullanabilir. Yarışma katılımcısı yarışmaya katılırken bu kuralları gayrı kabili rücu olmak üzere kabul eder ve bunlar için ARED’den telif talep edemez.
 • Bu yarışmaya katılan işlerin ait oldukları marka/reklamveren veya ajanslarının yazılı izninin alındığı kabul edilir. ARED bu konuda sorumluluk kabul etmez.
 • Yarışmanın birinci bölümünde jüri seçimiyle belirlenen 3 başvuru ve Mansiyon Ödülü kazananı ARED’in ared.org.tr sitesinde ve sosyal medya adreslerinde yayınlanacaktır. Ayrıca finale kalan bu üç başvuru, ARED tarafından, 2024 yılında gerçekleştirilecek olan FESPA Global Expo 2024 Fuarı’ndaki “The FESPA Awards 2024’e (FESPA Ödülleri 2024)” aday olarak yönlendirilecektir, başvuru sahipleri bu şartı kabul ederler.
Ödül

FESPA Eurasia 2023 Fuarı’nda yapılan oylamalar sonucunda, 9. ARED Ödülleri’23 En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü’nün birinci, ikinci ve üçüncülerinin firma yetkililerine ve jüri üyelerince belirlenecek Mansiyon Ödülü’nün sahibine, fuar alanında düzenlenecek ödül töreninde plaketleri takdim edilecektir.

*ARED Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, birinci derece yakınları ve şirket ortakları, sponsır firma/marka temsilcileri ve birince derece yakınları ilgili kategorilere başvuruda bulunamamaktadır.

** Kazanan Firma yetkilileri kendisinin yerine firmada görevli başka bir kişiyi ödül alımı ile ilgili yetkilendirebilirler.

*** Yarışmada kazanılan ödüller paraya çevrilemez.

Değerlendirme

Değerlendirme üç aşamada yapılacaktır.

 

Birinci aşamada tüm başvurular jüri tarafından online bir sistem üzerinden, 10 üzerinden puanlandırılarak en yüksek puanı alan üç başvuru listelenecektir. En çok puan alanların eşit çıkması halinde, son listeye kalacaklar jüri başkanı tarafından yapılacak kura çekilişi ile belirlenecektir.

 

Jüri üyeleri ayrıca 9. ARED Ödülleri’23 En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü kategorisi “Mansiyon Ödülü” sahibini de belirleyecektir.

 

İkinci aşamada, jüri tarafından seçilen üç başvuru, 23-25 Kasım 2023 tarihlerinde, IFM İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek FESPA Eurasia 2023 Fuarı’na katılan herkesin oylamasına açılacaktır. Oylama, FESPA Eurasia 2023 Fuarı’nın 3. günü olan 25 Kasım 2023 Cumartesi günü, saat 18:00’de sona erecektir.

 

Üçüncü ve son aşamada ise oylamaların dağılımına göre 9. ARED Ödülleri’23 En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü kategorisinin birinci, ikinci ve üçüncüsü belirlenecektir. Oy alanların eşit çıkması halinde ise derecelendirme, ARED Başkanı tarafından yapılacak kura çekilişi ile belirlenecektir.

OYLAMAYA KATILANLAR DA KAZANIYOR

FESPA Eurasia 2023 Fuarı sırasında, finalistlerin derecelerini belirlemek üzere oylamaya katılanlar arasından yapılacak kura çekilişi ile toplam 5 kişiye birer adet bluetooth hoparlör armağan edilecektir. Çekiliş sırasında, oylama kartında herhangi bir bilgisi eksik olan oylama kartı ödül kazanamayacak, bilgileri eksiksiz kart bulunana kadar çekiliş devam edecektir. ARED Yönetim Kurulu Üyeleri, sponsor firma/marka temsilcileri, ARED, FESPA Eurasia ve FESPA çalışanları oy kullanabilecek ancak çekilişe katılamayacaktır.

 

Oylamaya katılmak için, 23-25 Kasım 2023 tarihlerinde FESPA Eurasia Fuarı’nı ziyaret etmeniz ve 9. ARED Ödülleri’23 yarışmasının En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü kategorisi için oy kullanma standlarındaki oylama kartlarını eksiksiz doldurarak oy kullanmanız yeterli olacaktır. Aynı kategori için birden fazla oy kullananların oyları geçersiz sayılacaktır. Çekiliş, FESPA Eurasia 2023 Fuarı’nın 4. Günü olan 26 Kasım 2023 Pazar günü, fuar alanındaki ödül töreninde yapılacak ve kazananlar açıklanacaktır.

*Bu ödüller paraya çevrilemez.

Çalışma Takvimi
1 Ağustos 2023 Duyuruların başlaması
27 Ekim 2023 Başvuru için son gün
30 Ekim – 3 Kasım 2023 Jüri değerlendirme haftası
6 Kasım 2023 Jüri listesinin yayınlanması
23-25 Kasım 2023 FESPA Eurasia Fuarı’nda oylama
26 Kasım 2023 FESPA Eurasia Fuarı’nda Ödül Töreni
Başvuru ve İletişim
Başvuru Tarihi: 7 Temmuz – 27 Ekim 2023
Adres: Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılar Derneği
 Gazeteciler Sitesi Keskin Kalem Sokak No:35 Esentepe 34394 Şişli/İstanbul
Yetkili: Beril Kırağlı Gülseven – beril@ared.org.tr – 0534 705 94 84
Telefon: 0212 212 41 16
Faks: 0212 212 41 07
9. ARED ÖDÜLLERİ’23
GELECEK VADEDEN TASARIMCI ÖDÜLÜ

Endüstriyel Reklam Sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla, bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilen 9. ARED Ödülleri’23 Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü kategorisine kimlerin katılabileceği, katılım koşullarıyla ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Yarışmanın bu kategorisi; belirlenen tema ile ilgili en yaratıcı, yenilikçi, estetik, katma değer ve maliyet avantajı sağlayan, yenilikçi bir malzemeyle üretilebilecek, işlevsel vb. endüstriyel reklamı tasarlayan genç tasarımcıları ödüllendirmek, gençlerin endüstriyel reklam sektörüne ilgisini artırmak, endüstriyel reklam sektörünün kalifiye eleman arayışına destek vermek amacıyla düzenlenmektedir.

Bu yıl yarışma, ETMK Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu ile Ankara TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi iş birliğinde, Ankara TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin Söğütözü Cad. No:43, 06510 Çankaya/Ankara adresinde 7 Ekim 2023 Cumartesi günü 08:00-20:00 saatleri arasında hackathon formatında düzenlenecektir. Yarışmanın gelecekte de her yıl farklı bir ilde hackathon formatında gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

Kimler katılabilir?

9. ARED Ödülleri’23 Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü’ne üniversitelerin en az bir üyesi grafik sanatlar, endüstriyel tasarım, güzel sanatlar, görsel iletişim tasarımı ve mimarlık bölümlerinden olmak üzere lisans ve yüksek lisans öğrencileri en az 3 en fazla 5 kişilik gruplar halinde başvurabilirler.

Katılım Koşulları
 • Yarışmanın bu yılki ana teması, endüstriyel reklam ürünlerinin deprem felaketi sonrasında depremden etkilenen vatandaşlarımızın kullanımına en faydalı şekilde sunulma yöntemlerini araştırmak ve ortaya çıkarmaktır. Öğrencilerden bu yıl hackathon aracılığı ile üzerinde reklam alanı barındıran, çevreci, tasarruf sağlayan ve sürdürülebilirliği destekleyici nitelikleri taşıyan aşağıdaki konuların tamamını kapsayan tasarım çözümleri geliştirmesi beklenmektedir:
  • acil barınma ve yaşam üniteleri ve bilgilendirme panoları tasarımı
  • akaryakıt istasyonlarının afet durumunda koordinasyon merkezi olarak kullanımı için tasarım çözümleri geliştirilmesi 
  • şehir genelinde çeşitli ölçeklerde kullanılan dijital ekranların (trafik yönlendirme dijital tabelaları, reklam alanları, araç üstü mobil ekranlar vb.) tek bir merkezden yönetilebilecek bir teknoloji ile acil durumlarda önemli mesajların yayınlandığı iletişim aracına dönüştürülmesi ve bu mesajların tasarımı
 • Yarışma hackathon formatında gerçekleştirilecektir. Yarışmaya hazır grup olarak başvurulabilir veya bireysel başvurular hackathon öncesinde ARED tarafından eşleştirme yoluyla en az 3 en fazla 5 kişiden oluşacak gruplara ayrılır. 
 • Yarışmaya en fazla 10 grup/50 öğrenci katılabilecektir. Yarışmaya ön başvuru anketi ile başvuru yapılacaktır. Bu başvurular yarışma jürisi tarafından değerlendirilecek ve hacakathon için en fazla 10 grup / 50 öğrenci seçilecektir. Yarışma jürisi 10 grup / 50 öğrenciden daha az katılımcı belirleyebilir. 
 • Yarışmaya katılma hakkı kazanan öğrenciler, yarışma son başvuru tarihinden itibaren 5 iş günü içinde bilgilendirilecektir.
 • Yarışma sırasında sektörden temsilciler bulunacak ve her bir gruba bir sektör temsilcisi mentorluk yapacaktır.
 • Hackathon’a katılan grupların yarışmanın üç teması için bütüncül bir tasarım çözümü ortaya koymaları beklenmektedir.
 • Hackathon’da, öğrencilerin kendilerine ait olmayan gelecek vadeden tasarımları kabul edilemez, bu şartı içerdiği sonradan anlaşılan projelerin tüm yarışma hakları iptal edilir.
 • Yarışmacılar proje bitiminde, ölçüleri öncesinde belirlenmiş ve tüm projeler için aynı olan ebatlarla, hackathon alanındaki dijital baskı makinesinde projelerini basabilirler veya dijital olarak sunum yapabilirler, hackathon sürecinde ortaya çıkan ürünler sergileme amacıyla belirli bir süre ARED tarafından muhafaza edilir.
 • Yarışmacıların hackathon sırasında yapacakları tasarımların fikri mülkiyet hakları kendilerine aittir. Yarışmaya katılan tasarımlar için yarışmayı düzenleyen taraflar olan ARED, FESPA Eurasia, FESPA, ETMK, TOBB ETÜ’nün ilk satın alma hakkı bulunmaktadır. ARED’in bu hususta taahhüt ve sorumluluğu bulunmamaktadır.
 • ARED bu yarışmadaki tüm projeleri sergileme, yayınlama, arşivleme ve benzeri biçimlerde kullanma hakkını elde eder, kitap oluşturmak için kullanabilir. Yarışma katılımcısı yarışmaya katılırken bu kuralları gayrı kabili rücu olmak üzere kabul eder ve bunlar için ARED’den telif talep edemez.
 • Yarışmada jüri seçimiyle dereceye giren tasarımlar ARED’in www.ared.org.tr sitesinde ve sosyal medya adreslerinde yayınlanacaktır.
 • Yarışmaya katılan tüm projeler, ARED’in 23-26 Kasım 2023 tarihlerinde İFM İstanbul Fuar Merkezi’de düzenleyeceği FESPA Eurasia Fuarı’ndaki sergi alanında, ARED’in organizasyonuyla sergilenecektir. 26 Kasım 2023 Pazar günü, yarışmacılar sergi alanında bulunabilir ve seçtikleri sözcüler aracılığıyla projelerinin en fazla 3dk’lık sunumlarını gerçekleştirebilirler.
 • 26 Kasım 2023 Pazar günü FESPA Eurasia Fuar alanında gerçekleşecek ödül törenine tüm yarışmacılar katılabilir, ulaşım ARED tarafından sağlanacaktır.
 • Dereceye giren ilk üç projenin, FESPA Global Expo 2024 Fuarı’ndaki “The FESPA Awards 2024’e (FESPA Ödülleri 2024)” aday olarak başvurusu ARED tarafından desteklenir.
 • Hackathon, TOBB ETÜ Söğütözü Ankara kampüsünde düzenlenecektir. Ankara dışından katılacak grupların ulaşım, konaklama vb. giderlerinin kendileri tarafından karşılanması beklenmektedir.
 • Hackathon süresince yarışmacıların kendi bilgisayarlarında çalışması beklenmektedir.
 • Yarışmacıların hacakathon süresince (7 Ekim 2023 Cumartesi günü 08:00-20:00 saatleri arasında) TOBB ETÜ sosyal tesislerde (Söğütözü Cad. No:43, 06510 Çankaya/Ankara) bulunmaları gerekmektedir.
BAŞVURU ŞEKLİ

Yarışmaya ön başvurular, www.ared.org.tr adresinde yayınlanan online kayıt linkiyle yapılacaktır.

Ödül

Yarışmaya katılan tüm projelere, 23-26 Kasım 2023 tarihlerinde İFM İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek FESPA Eurasia Fuarı’nda ARED’in organizasyonuyla sergilenme ve sektöre tanıtım fırsatı sağlanacaktır.

Yarışma katılımcılarına 26 Kasım Pazar günü FESPA Eurasia Fuarı’nı ziyaretleri için Ankara’dan otobüs ile ulaşım, dereceye girenlere ise ulaşım ve bir gece konaklama desteği sağlanacaktır. 26 Kasım 2023 Pazar günü FESPA Eurasia fuar alanında gerçekleşecek ödül töreninde jürinin açıkladığı derecelere plaketleri takdim edilecektir.

Değerlendirme

9. ARED Ödülleri’23 Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü kategorisi için değerlendirme, 7 Ekim 2023 tarihinde, 08:00 – 20:00 saatleri arasında, TOBB ETÜ’de (Söğütözü, Söğütözü Cd. No:43, 06510 Çankaya/Ankara) düzenlenecek hackathon sonucu yapılacaktır. Yarışmacı gruplar, mentorları eşliğinde yukarıda belirtilen tema çerçevesinde çalışmalarını ortaya koyacak ve jüri aynı gün değerlendirmesini yaparak ödül alanları açıklayacaktır. Derecelerin açıklanması ve ödül töreni, FESPA Eurasia 2023 Fuarı’nın son günü olan 26 Kasım Pazar günü İFM İstanbul Fuar Merkezi’nde fuar alanında yapılacaktır. Jüri, sektörden, akademiden ve sivil toplum kuruluşlarından uzmanların katılımı ile oluşturulacaktır.

Çalışma Takvimi
Tarih Etkinlik
22 Eylül 2023 Cuma Başvuru için son gün
25 – 29 Eylül 2023 Değerlendirme anketine göre yarışmacıların belirlenmesi
2 Ekim 2023 Pazartesi Hackhaton’a seçilen grupların açıklanması
7 Ekim 2023 Cumartesi Hackhaton ve jüri değerlendirmesi
11 Ekim 2023 Çarşamba Kazananların açıklanması
23 – 26 Kasım 2023 Projelerin FESPA Eurasia Fuarı’nda sergilenmesi
26 Kasım 2023 Pazar FESPA Eurasia Fuarı’nda ödül töreni ve sunumlar
Başvuru ve İletişim
Bilgi Değer
Adres 9. ARED Ödülleri’23 Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü
Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılar Derneği
Gazeteciler Sitesi Keskin Kalem Sokak No:35 Esentepe 34394 Şişli/İstanbul
İletişim Şenay İpek – senayipek@ared.org.tr – 0536 359 22 55
Beril Kırağlı Gülseven – beril@ared.org.tr – 0534 705 94 84
Seyran Oran – seyran@ared.org.tr – 0542 718 07 05
Telefon 0212 212 41 16
Faks 0212 212 41 07