Yarışma Şartnamesi

ared-black

Endüstriyel reklam sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla, bu yıl onuncusu gerçekleştirilen ARED Ödülleri “En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü” ve “Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü” olmak üzere iki kategoride düzenlenmektedir. En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü kategorisi 2 yılda bir düzenlendiğinden bu yıl başvuru alınmamaktadır. Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü kategorisi bu yıl ETMK Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu ile İstanbul Medipol İş birliğinde düzenlenmektedir. Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü kategorisine kimlerin katılabileceği, katılım koşulları ve ödülleriyle ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır.

10. ARED ÖDÜLLERİ’24
GELECEK VADEDEN TASARIMCI ÖDÜLÜ
HACKATHON ŞARTNAMESİ

Endüstriyel reklam sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla, bu yıl onuncusu gerçekleştirilen 10. ARED Ödülleri’24 Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü kategorisine kimlerin katılabileceği, katılım koşullarıyla ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Yarışmanın bu kategorisi; belirlenen tema ile ilgili en yaratıcı, yenilikçi, estetik, katma değer ve maliyet avantajı sağlayan, yenilikçi bir malzemeyle üretilebilecek, işlevsel vb. endüstriyel reklamı tasarlayan genç tasarımcıları ödüllendirmek, gençlerin endüstriyel reklam sektörüne ilgisini artırmak, endüstriyel reklam sektörünün kalifiye eleman arayışına destek vermek amacıyla düzenlenmektedir.

Bu yıl yarışma, ETMK Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu ile İstanbul Medipol Üniversitesi iş birliğinde, İstanbul Medipol Üniversitesi’nin Kavacık Güney Kampüsü’nde, Kavacık, Göztepe Mah, Atatürk Cd. No:40, 34810 Beykoz/İstanbul adresinde 11 Mayıs 2024 Cumartesi günü 08:00-20:00 saatleri arasında hackathon formatında düzenlenecektir. Yarışmanın gelecek yıllarda da her yıl farklı bir ilde hackathon formatında gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

Kimler katılabilir?

10. ARED Ödülleri’24 Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü’ne üniversitelerin en az bir üyesi grafik sanatlar, endüstriyel tasarım, güzel sanatlar, görsel iletişim tasarımı ve mimarlık bölümlerinden olmak üzere lisans ve yüksek lisans öğrencileri en az 3 en fazla 5 kişilik gruplar halinde başvurabilirler.

Katılım Koşulları
 • Yarışmanın bu yılki ana teması, yarının yenilikçi kentlerinde açıkhava reklam endüstrisi ve mikro deneyimlerin nasıl dönüşeceğine dair fikirler ortaya çıkarmaktır. Öğrencilerden bu yıl hackathon aracılığı ile “Yarının Kentinde Açıkhava Reklamları Mecrası ve Mikro Deneyimlerin Tasarımı” ana teması dahilinde tasarımlar geliştirmeleri beklenmektedir.
 • Yarışma hackathon formatında gerçekleştirilecektir. Yarışmaya hazır grup olarak başvurulabilir veya bireysel başvurular hackathon öncesinde ARED, ETMK ve İstanbul Medipol Üniversitesi tarafından eşleştirme yoluyla en az 3 en fazla 5 kişiden oluşacak gruplara ayrılır. 
 • Yarışmaya en fazla 10 grup/50 öğrenci katılabilecektir. Yarışmaya ön başvuru anketi ile başvuru yapılacaktır. Bu başvurular yarışma jürisi tarafından değerlendirilecek ve hackathon için en fazla 10 grup / 50 öğrenci seçilecektir. Yarışma jürisi 10 grup / 50 öğrenciden daha az katılımcı belirleyebilir. 
 • Yarışmaya katılma hakkı kazanan öğrenciler, yarışma son başvuru tarihinden itibaren 3 iş günü içinde bilgilendirilecektir.
 • Yarışma sırasında sektörden temsilciler bulunacak ve her bir gruba bir sektör temsilcisi mentorluk yapacaktır.
 • Hackathon’a katılan grupların yarışmanın ana teması dahilinde bütüncül bir tasarım çözümü ortaya koymaları beklenmektedir.
 • Hackathon’da, öğrencilerin kendilerine ait olmayan gelecek vadeden tasarımları kabul edilemez, bu şartı içerdiği sonradan anlaşılan projelerin tüm yarışma hakları iptal edilir.
 • Yarışmacılar proje bitiminde, ölçüleri öncesinde belirlenmiş ve tüm projeler için aynı olan ebatlarla projelerini hazırlayarak hackathon finalinde jüriye sunumlarını yapacaklardır. Hackathon sürecinde ortaya çıkan ürünler sergileme amacıyla belirli bir süre ARED tarafından muhafaza edilir.
 • Yarışmacıların hackathon sırasında yapacakları tasarımların fikri mülkiyet hakları kendilerine aittir. Yarışmaya katılan tasarımlar için yarışmayı düzenleyen taraflar olan ARED, FESPA Eurasia, FESPA, ETMK, İstanbul Medipol Üniversitesi’nin ilk satın alma hakkı bulunmaktadır. ARED’in bu hususta taahhüt ve sorumluluğu bulunmamaktadır.
 • ARED, ETMK ve İstanbul Medipol Üniversitesi bu yarışmadaki tüm projeleri sergileme, yayınlama, arşivleme ve benzeri biçimlerde kullanma hakkını elde eder, kitap oluşturmak için kullanabilir. Yarışma katılımcısı yarışmaya katılırken bu kuralları gayrikabili rücu olmak üzere kabul eder ve bunlar için ARED, ETMK ve İstanbul Medipol Üniversitesi’nden telif talep edemez.
 • Yarışmada jüri seçimiyle dereceye giren tasarımlar ARED’in www.ared.org.tr sitesinde ve sosyal medya adreslerinde yayınlanacaktır.                                                                
 • Yarışmaya katılan tüm projeler, ARED’in 11-14 Eylül 2024 tarihlerinde İFM İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenleyeceği FESPA Eurasia Fuarı’ndaki sergi alanında, ARED’in organizasyonuyla sergilenecektir. 14 Eylül 2024 Cumartesi günü, yarışmacılar sergi alanında bulunabilir ve seçtikleri sözcüler aracılığıyla projelerinin en fazla 3dk’lık sunumlarını gerçekleştirebilirler.
 • 14 Eylül 2024 Cumartesi günü FESPA Eurasia Fuar alanında gerçekleşecek ödül törenine tüm yarışmacılar katılabilir, ulaşım ARED tarafından sağlanacaktır.
 • Dereceye giren ilk üç proje ve mansiyonun, FESPA Global Expo 2025 Fuarı’ndaki “The FESPA Awards 2025’e (FESPA Ödülleri 2025)” aday olarak başvurusu ARED tarafından desteklenir.
 • Hackathon, İstanbul Medipol Üniversitesi Kavacık Güney Kampüsü B5 Katında düzenlenecektir. İstanbul dışından katılacak grupların ulaşım, konaklama vb. giderlerinin kendileri tarafından karşılanması beklenmektedir.
 • Hackathon süresince yarışmacıların kendi bilgisayarlarında çalışması beklenmektedir.
 • Yarışmacıların hackathon süresince (11 Mayıs 2024 Cumartesi günü 08:00-20:00 saatleri arasında) İstanbul Medipol Üniversitesi Kavacık Güney Kampüsü B5 katında (Kavacık, Göztepe Mah, Atatürk Cd. No:40, 34810 Beykoz/İstanbul) bulunmaları gerekmektedir.
BAŞVURU ŞEKLİ

Yarışmaya ön başvurular, www.ared.org.tr adresinde yayınlanan online kayıt linkiyle yapılacaktır.

Ödül

Yarışmaya katılan tüm projelere, 11-14 Eylül 2024 tarihlerinde İFM İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek FESPA Eurasia Fuarı’nda ARED’in organizasyonuyla sergilenme ve sektöre tanıtım fırsatı sağlanacaktır.

Yarışma katılımcılarına 14 Eylül 2024 Cumartesi günü FESPA Eurasia Fuarı’nı ziyaretleri için İstanbul dışından otobüs veya tren ile ulaşım ve bir gece konaklama desteği sağlanacaktır. 14 Eylül 2024 Cumartesi günü FESPA Eurasia fuar alanında gerçekleşecek ödül töreninde jürinin açıkladığı derecelere plaketleri takdim edilecektir.

Değerlendirme

10. ARED Ödülleri’24 Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü kategorisi için değerlendirme, 11 Mayıs 2024 tarihinde, 08:00 – 20:00 saatleri arasında, İstanbul Medipol Üniversitesi’nde (Kavacık Güney Kampüsü, B5 katı, Kavacık, Göztepe Mah, Atatürk Cd. No:40, 34810 Beykoz/İstanbul) düzenlenecek hackathon sonucu yapılacaktır. Yarışmacı gruplar, mentorları eşliğinde yukarıda belirtilen tema çerçevesinde çalışmalarını ortaya koyacak ve jüri aynı gün değerlendirmesini yaparak ödül alanları 3 gün sonra açıklayacaktır. Derecelerin açıklanması ve ödül töreni, FESPA Eurasia 2024 Fuarı’nın son günü olan 14 Eylül 2024 Cumartesi günü İFM İstanbul Fuar Merkezi’nde fuar alanında yapılacaktır. Jüri, sektörden, akademiden ve sivil toplum kuruluşlarından uzmanların katılımı ile oluşturulacaktır.

Çalışma Takvimi
TarihEtkinlik
30 Nisan 2024 SalıBaşvuru için son gün
3 Mayıs 2024 CumaDeğerlendirme anketine göre yarışmacıların belirlenmesi
6 Mayıs 2024 PazartesiHackhaton’a seçilen grupların açıklanması
10 Mayıs 2024 CumaHackathon’a katılacak öğrenci gruplarıyla
online ortamda hazırlık toplantısı
11 Ekim 2023 ÇarşambaKazananların açıklanması
11 Mayıs 2024 CumartesiHackhaton ve jüri değerlendirmesi
15 Mayıs 2024 ÇarşambaDereceler hariç kazananların açıklanması
11-13 Eylül 2024Projelerin FESPA Eurasia Fuarı’nda sergilenmesi
14 Eylül 2024 CumartesiFESPA Eurasia Fuarı’nda ödül töreni ve sunumlar
Başvuru ve İletişim
BilgiDeğer
Adres10. ARED Ödülleri’24 Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü
Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılar Derneği
Gazeteciler Sitesi Keskin Kalem Sokak No:35 Esentepe 34394 Şişli/İstanbul
İletişim

Şenay İpek – senayipek@ared.org.tr – 0536 359 22 55


Özlem Özdemir – ozlem@ared.org.tr – 0530 775 48 24

Telefon0212 212 41 16
Faks0212 212 41 07