Yarışma Şartnamesi

Endüstriyel Reklam Sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla, bu yıl yedincisi gerçekleştirilen 7. ARED Ödülleri’21, “En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü” ve “Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü” olmak üzere iki kategoride düzenlenmektedir. Aşağıda belirtildiği üzere sol sütunda En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü kategorisine, sağ sütunda ise Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü kategorisine kimlerin katılabileceği, katılım koşulları ve ödülleriyle ilgili bilgiler yer almaktadır.

7. ARED ÖDÜLLERİ ’21
ORES EN İYİ ENDÜSTRİYEL REKLAM ÖDÜLÜ

Ores Tanıtım Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti. sponsorluğundaki yarışmanın ilgili kategorisi; farkındalık yaratmış, yaratıcı, estetik, katma değer ve maliyet avantajı sağlayan, yenilikçi bir malzemeyle üretilen veya daha önce üretilmemiş vb. şartlarından bir ya da birkaçını taşıyan en yenilikçi endüstriyel reklamı üreten ve uygulayan firmayı tespit etmek ve ödüllendirmek, endüstriyel reklam sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlenmektedir.

Kimler katılabilir?

7. ARED Ödülleri’21 ORES En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü’ne ülkemiz sınırları içinde faaliyet gösteren tüm endüstriyel reklam üreticisi firmalar, montaj ve uygulaması tamamlanmış kamuya sergilenmiş yenilikçi endüstriyel reklamlarıyla başvurabilirler.

Katılım Koşulları
 • Bu yarışmaya, son başvuru tarihi olan 8 Kasım 2021 tarihine kadar üretimi, uygulaması yapılmış, kamuya sergilenmiş, yenilikçi endüstriyel reklamlar katılabilir.
 • Katılım sayısında sınırlama 4 uygulama şeklindedir. Aynı firma en fazla 4 yenilikçi endüstriyel reklamı ile başvurabilir ve her biri için ayrı katılım formu doldurulması zorunludur.
 • Yarışmaya başvuran firmanın, endüstriyel reklam uygulamasını üreten veya uygulayan veya hem üretip hem de uygulayan firma olması şarttır.
 • Yasa ve yönetmeliklere aykırı bulunduğu için devlet kurumlarınca uygulamasına son verilen endüstriyel reklamların başvuruları kabul edilmez, bu şartları içerdiği sonradan anlaşılan başvuruların tüm yarışma hakları iptal edilir.
 • Katılım koşullarına uygun olup olunmadığı konusunda kararı jüri verir.
 • Yarışmaya gönderilen malzemeler iade edilmez.
 • ARED bu yarışmada ödül alan, almayan tüm projeleri sergileme, yayınlama, arşivleme ve benzeri biçimlerde kullanma hakkını elde eder, kitap oluşturmak için kullanabilir. Yarışma katılımcısı yarışmaya katılırken bu kuralları gayrı kabili rücu olmak üzere kabul eder ve bunlar için ARED’den telif talep edemez.
 • Bu yarışmaya katılan işlerin ait oldukları marka/reklamveren veya ajanslarının yazılı izninin alındığı kabul edilir. ARED bu konuda sorumluluk kabul etmez.
 • Yarışmanın birinci bölümünde jüri seçimiyle belirlenen 3 başvuru ve “Yaşar Güvenen Mansiyon Ödülü” kazananı ARED’in ared.org.tr sitesinde ve sosyal medya adreslerinde yayınlanacaktır. Ayrıca finale kalan bu üç başvuru, ARED tarafından, 2022 yılında gerçekleştirilecek olan FESPA Global Expo 2021 Fuarı’ndaki “The FESPA Awards 2022’ye (FESPA Ödülleri 2022)” aday olarak gönderilecektir, başvuru sahipleri bu şartı kabul ederler.
Ödül

FESPA Eurasia 2021 Fuarı’nda yapılan oylamalar sonucunda, 7. ARED Ödülleri’21 En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü’nün birinci, ikinci ve üçüncülerinin firma yetkililerine ve jüri üyelerince belirlenecek YAŞAR GÜVENEN MANSİYON ÖDÜLÜ’nün sahibine, fuar alanında düzenlenecek ödül töreninde plaketleri takdim edilecektir.

7. ARED ÖDÜLLERİ ’21
ORES GELECEK VADEDEN TASARIMCI ÖDÜLÜ

Ores Tanıtım Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti. sponsorluğundaki yarışmanın ilgili kategorisi; belirlenen tema ile ilgili en yaratıcı, yenilikçi, estetik, katma değer ve maliyet avantajı sağlayan, yenilikçi bir malzemeyle üretilebilecek, işlevsel vb. endüstriyel reklamı tasarlayan genç tasarımcıyı ödüllendirmek, gençlerin endüstriyel reklam sektörüne ilgisini artırmak, endüstriyel reklam sektörünün kalifiye eleman arayışına destek vermek amacıyla düzenlenmektedir.

Kimler katılabilir?

7. ARED Ödülleri’21 ORES Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü’ne ülkemiz sınırları içinde öğrenim gören, reklam, tasarım, mimarlık fakültelerindeki lisans ve yüksek lisans öğrencileri başvurabilirler.

Katılım Koşulları
 • COVID-19 sonrası yeni normal dönemde, insanlar arasındaki mesafenin korunması, toplumsal sağlığı koruyucu ve teşvik edici uygulamaların geliştirilmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle öğrenciler bu yarışmaya, son başvuru tarihi olan 8 Kasım 2021 tarihine kadar yaratıcı, yenilikçi, estetik, katma değer ve/veya maliyet avantajı sağlayan, pratik, demonte, kolay kurulabilir ve uygulanabilir, display, ahşap veya demir malzemelerden üretilebilecek ve üzerinde reklam alanı barındıran;
  • Restoran, kafe gibi sosyal paylaşımların olduğu ortamların dekoratif şekilde ayrılmasına dair ürün tasarımları,
  • Kullanıcı açısından kurulum kolaylığı bulunan ve şehir mobilyası kategorisi altında yer alan kış bahçesi tasarımları,
  • Dış mekanda kullanılan, tercihen ışıklı ve şarjlı kaldırım panosu tasarımlarıyla yarışmaya başvuruda bulunabilirler.
 • Tasarımı yapılacak ürün/ürün grupları aredodulleri.com sayfasında duyurulmaktadır.
 • Aynı öğrenci en çok 4 adet tasarım ile başvurabilir, her biri için ayrı katılım formu doldurulması zorunludur.
 • Yarışmaya başvuran öğrencinin, kendisine ait olmayan gelecek vadeden tasarımı kabul edilemez, bu şartı içerdiği sonradan anlaşılan başvuruların tüm yarışma hakları iptal edilir.
 • Katılım koşullarına uygun olup olunmadığı konusunda kararı jüri verir.
 • Yarışmaya gönderilen malzemeler iade edilmez.
 • ARED bu yarışmada ödül alan, almayan tüm projeleri sergileme, yayınlama, arşivleme ve benzeri biçimlerde kullanma hakkını elde eder, kitap oluşturmak için kullanabilir. Yarışma katılımcısı yarışmaya katılırken bu kuralları gayrı kabili rücu olmak üzere kabul eder ve bunlar için ARED’den telif talep edemez.
 • Yarışmaya katılan tasarımları sponsor marka üretmek isterse, koşullarını kendi aralarında belirlemek suretiyle tasarımcılarla ayrı bir sözleşme yapması gerekir. ARED’in bu hususta taahhüt ve sorumluluğu bulunmamaktadır.
 • Bu yarışmaya katılan gelecek vadeden tasarıma ait olan ve aynı zamanda sponsor olan marka Ores Tanıtım Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin yazılı izni alınmıştır, bu konuda öğrencinin sorumluluğu yoktur.
 • Yarışmanın birinci bölümünde jüri seçimiyle belirlenen 3 başvuru ve “Ahmet Tufan Kalkan Mansiyon Ödülü” kazananı ARED’in ared.org.tr sitesinde ve sosyal medya adreslerinde yayınlanacaktır.
 • Finale kalan bu üç başvuru, ARED tarafından, 2022 yılında gerçekleştirilecek olan FESPA Global Expo 2022 Fuarı’ndaki “The FESPA Awards 2022’ye (FESPA Ödülleri 2022)” aday olarak gönderilecektir, başvuru sahipleri bu şartı kabul ederler.
 • Ayrıca 20 ve üzeri öğrenci başvurusu alınan üniversitelerin yarışmaya başvuruda bulunmuş olan öğrencileri için ORES’in fabrika bölümünde teknik gezi düzenlenecektir.
Ödül

FESPA Eurasia 2021 Fuarı’nda yapılan oylamalar sonucunda, 7. ARED Ödülleri’21 ORES Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü’nün

 • 1ncisi bir adet MacBook dizüstü bilgisayar,
 • 2ncisi bir adet GoPro aksiyon kamerası,
 • 3ncüsü bir adet Wacom grafik çizim tableti kazanacaktır.

Jüri üyelerince belirlenecek AHMET TUFAN KALKAN MANSİYON ÖDÜLÜ’nün sahibi bir adet Seagate 2TB depolama alanına sahip taşınabilir disk kazanacaktır. 

Yarışmada kazanılan ödüller paraya çevrilemez.

* Ayrıca 20 ve üzeri öğrenci başvurusu alınan üniversitelerin yarışmaya başvuruda bulunmuş olan öğrencileri için ORES’in fabrika bölümünde teknik gezi düzenlenecektir.

*ARED Açıkhava Endüstriyel Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, birinci derece yakınları ve şirket ortakları, ORES temsilcileri ve birince derece yakınları ilgili kategorilere başvuruda bulunamamaktadır.

** Kazanan Firma yetkilileri kendisinin yerine firmada görevli başka bir kişiyi ödül alımı ile ilgili yetkilendirebilirler.

*** Yarışmada kazanılan ödüller paraya çevrilemez.

Değerlendirme

Değerlendirme üç aşamada yapılacaktır.

Birinci aşamada iki kategorideki tüm başvurular kendi kategorilerine göre ayrı ayrı jüri tarafından online bir sistem üzerinden, 10 üzerinden puanlandırılarak en yüksek puanı alan üç başvuru listelenecektir. En çok puan alanların eşit çıkması halinde, son listeye kalacaklar jüri başkanı tarafından yapılacak kura çekilişi ile belirlenecektir.

Jüri üyeleri ayrıca 7. ARED Ödülleri’21 ORES En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü kategorisi “Yaşar Güvenen Mansiyon Ödülü” ve 7. ARED Ödülleri’21 ORES Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü kategorisi “Ahmet Tufan Kalkan Mansiyon Ödülü” sahiplerini de belirleyecektir.

İkinci aşamada, jüri tarafından seçilen üç başvuru, 2-5 Aralık 2021 tarihlerinde, İFM İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek FESPA Eurasia 2021 Fuarı’na katılan herkesin oylamasına açılacaktır. Oylama, FESPA Eurasia 2021 Fuarı’nın 3. günü olan 4 Aralık 2021 Cumartesi günü, saat 18:00’de sona erecektir.

Üçüncü ve son aşamada ise oylamaların dağılımına göre 7. ARED Ödülü’21’in iki kategorisinde ayrı ayrı birinci, ikinci ve üçüncü belirlenecektir. Kategorilerin kendi içinde oy alanların eşit çıkması halinde ise derecelendirme, ARED Başkanı tarafından yapılacak kura çekilişi ile belirlenecektir.

OYLAMAYA KATILANLAR DA KAZANIYOR

FESPA Eurasia 2021 Fuarı sırasında, finalistlerin derecelerini belirlemek üzere oylamaya katılanlar arasından, iki kategori için ayrı ayrı yapılacak kura çekilişi ile toplam 10 kişiye birer adet bluetooth hoparlör armağan edilecektir. Çekiliş sırasında, oylama kartında herhangi bir bilgisi eksik olan oylama kartı ödül kazanamayacak, bilgileri eksiksiz kart bulunana kadar çekiliş devam edecektir. ARED Yönetim Kurulu Üyeleri, ORES temsilcileri, ARED, FESPA Eurasia ve FESPA çalışanları oy kullanabilecek ancak çekilişe katılamayacaktır.

Oylamaya katılmak için, 2-5 Aralık 2021 tarihlerinde FESPA Eurasia Fuarı’nı ziyaret etmeniz ve 7. ARED Ödülleri’21 oy kullanma standlarındaki oylama kartlarını eksiksiz doldurarak oy kullanmanız yeterli olacaktır. Aynı kategori için birden fazla oy kullananların oyları geçersiz sayılacaktır. Çekiliş, FESPA Eurasia 2021 Fuarı’nın 4. Günü olan 5 Aralık 2021 Pazar günü, fuar alanındaki ödül töreninde yapılacak ve kazananlar açıklanacaktır.

*Bu ödülleri paraya çevrilemez.

Çalışma Takvimi
1 Nisan 2021 Duyuruların başlaması
8 Kasım 2021 Başvuru için son gün
11-18 Kasım 2021 Jüri değerlendirme haftası
22 Kasım 2021 Jüri listesinin yayınlanması
2-4 Aralık 2021FESPA Eurasia 2021 Fuarı’nda oylama
5 Aralık 2021FESPA Eurasia 2021 Fuarı’nda Ödül Töreni
Başvuru ve İletişim
Başvuru Tarihi: 1 Nisan 2021 – 8 Kasım 2021
Adres: 7. ARED Ödülleri’21
Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılar Derneği
Gazeteciler Sitesi Keskin Kalem Sokak No:35  Esentepe 34394 Şişli İSTANBUL
Koordinatör: Alper Tenşi – alper@rekmartpa.com – 0546 936 67 00
Yetkili: Beril Kırağlı – beril@ared.org.tr – 0534 705 94 84
Telefon: 0212 212 41 16
Faks: 0212 212 41 07