Basın Bülteni

aredOdulleriLogo06

Endüstriyel Reklam Sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla, bu yıl altıncısı düzenlenen 6. ARED Ödülleri’20, “En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü” ve “Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü” olmak üzere iki kategoride düzenlenmektedir. Aşağıda belirtildiği üzere sol sütunda En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü kategorisine, sağ sütunda ise Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü kategorisine kimlerin katılabileceği, katılım koşulları ve ödülleriyle ilgili bilgiler yer almaktadır.

6. ARED ÖDÜLLERİ ’20
EN İYİ ENDÜSTRİYEL REKLAM ÖDÜLÜ

Farkındalık yaratmış, yaratıcı, estetik, katma değer ve maliyet avantajı sağlayan, yenilikçi bir malzemeyle üretilen veya daha önce üretilmemiş vb. şartlarından bir ya da birkaçını taşıyan en yenilikçi endüstriyel reklamı üreten ve uygulayan firmayı tespit etmek ve ödüllendirmek, endüstriyel reklam sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlenmektedir.

Kimler Katılabilir?

ARED Ödülleri’20 En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü’ne ülkemiz sınırları içinde faaliyet gösteren tüm endüstriyel reklam üreticisi firmalar, montaj ve uygulaması tamamlanmış kamuya sergilenmiş yenilikçi endüstriyel reklamlarıyla başvurabilirler.

Katılım Koşulları
 • Bu yarışmaya, son başvuru tarihi olan 11 Ekim 2020 tarihine kadar üretimi, uygulaması yapılmış, kamuya sergilenmiş, yenilikçi endüstriyel reklamlar katılabilir.
 • Katılım sayısında sınırlama yoktur, aynı firma birden fazla yenilikçi endüstriyel reklamı ile başvurabilir, her biri için ayrı katılım formu doldurulması zorunludur.
 • Yarışmaya başvuran firmanın, endüstriyel reklam uygulamasını üreten veya uygulayan veya hem üretip hem de uygulayan firma olması şarttır.
 • Yasa ve yönetmeliklere aykırı bulunduğu için devlet kurumlarınca uygulamasına son verilen endüstriyel reklamların başvuruları kabul edilmez, bu şartları içerdiği sonradan anlaşılan başvuruların tüm yarışma hakları iptal edilir.
 • Katılım koşullarına uygun olup olunmadığı konusunda kararı jüri verir.
 • Yarışmaya gönderilen malzemeler iade edilmez. ARED bunları yarışmayla ilgili her türlü tanıtım ve yayınlarda kullanabilir. Kitap oluşturmak için kullanabilir. Yarışma katılımcısı ARED’den telif talep edemez, yarışmaya katılırken bu kuralları kabul eder.
 • Bu yarışmaya katılan işlerin ait oldukları marka/reklamveren veya ajanslarının yazılı izninin alındığı kabul edilir. ARED bu konuda sorumluluk kabul etmez.
 • Yarışmanın birinci bölümünde jüri seçimiyle belirlenen 3 başvuru ve “Mehmet Natık Süzen Mansiyon Ödülü” kazananı ARED’in ared.org.tr sitesinde ve sosyal medya adreslerinde yayınlanacaktır. Ayrıca finale kalan bu üç başvuru, ARED tarafından, 2021 yılında gerçekleştirilecek olan FESPA Global Expo 2021 Fuarı’ndaki “The FESPA Awards 2021’ye (FESPA Ödülleri 2021)” aday olarak gönderilecektir, başvuru sahipleri bu şartı kabul ederler.
Ödül

FESPA Eurasia 2020 Fuarı’nda yapılan oylamalar sonucunda, 6. ARED Ödülleri’20 En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü’nün 

 • 1nci firma yetkilisi, FESPA Global Print Expo 2021 Fuarı’na 1 gece konaklamalı çift kişilik ziyaret ödülü (sadece yol ve konaklama ücreti karşılanacaktır),
 • 2nci firma yetkilisi 000 TL. (Beşbin Türk Lirası) değerinde mağaza hediye çeki,
 • 3ncü firma yetkilisi 000 TL (Üçbin Türk Lirası) değerinde mağaza hediye çeki kazanacaktır.
 • MEHMET NATIK SÜZEN MANSİYON ÖDÜLÜ Jüri üyelerince belirlenecek “20. Yıl Mansiyon Ödülü”nün sahibi bir adet 3TB depolama alanına sahip taşınabilir disk kazanacaktır.
6. ARED ÖDÜLLERİ ’20
GELECEK VADEDEN TASARIMCI ÖDÜLÜ

Duyurulacak sponsor marka ile ilgili en yaratıcı, yenilikçi, estetik, katma değer ve maliyet avantajı sağlayan, yenilikçi bir malzemeyle üretilebilecek, işlevsel vb. endüstriyel reklamı tasarlayan genç tasarımcıyı ödüllendirmek, gençlerin endüstriyel reklam sektörüne ilgisini artırmak, endüstriyel reklam sektörünün kalifiye eleman arayışına destek vermek amacıyla düzenlenmektedir.

Kimler katılabilir?

ARED Ödülleri’20 Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü’ne ülkemiz sınırları içinde öğrenim gören, reklam, tasarım, mimarlık fakültelerindeki öğrenciler ile güzel sanatlar, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin ilgili branşlarında eğitim veren liselerdeki öğrenciler başvurabilirler.

Katılım Koşulları
 • COVID-19 sonrası yeni normal dönemde, kamusal alanlarda oluşabilecek mecburi veya keyfi yoğunluğa karşılık, toplumsal sağlığı koruyucu ve teşvik edici uygulamalar geliştirmek hayati bir önem kazanacaktır.
  Bu nedenle bu yarışmaya, son başvuru tarihi olan 11 Ekim 2020 tarihine kadar yaratıcı, yenilikçi, estetik, katma değer ve/veya maliyet avantajı sağlayan malzemelerle üretilebilecek;   

  • Sosyal mesafe temalı şehir mobilyaları,
  • AVM, otel, market  girişlerinde kullanılabilecek hijyen tünelleri ve/veya hijyen sağlayıcı ürünler,
  • AVM, market-mağaza içi uygulamalar kategorilerindeki endüstriyel reklam ürünü tasarımlarıyla katılabilirler.
 • Tasarımı yapılacak ürün/ürün grupları aredodulleri.com sayfasında duyurulmaktadır.
 • Aynı öğrenci en çok 4 adet tasarım ile başvurabilir, her biri için ayrı katılım formu doldurulması zorunludur.
 • Yarışmaya başvuran öğrencinin, kendisine ait olmayan gelecek vadeden tasarımı kabul edilemez, bu şartı içerdiği sonradan anlaşılan başvuruların tüm yarışma hakları iptal edilir.
 • Katılım koşullarına uygun olup olunmadığı konusunda kararı jüri verir.
 • Yarışmaya gönderilen malzemeler iade edilmez. ARED bunları yarışmayla ilgili her türlü tanıtım ve yayınlarda kullanabilir. Kitap oluşturmak için kullanabilir. Yarışma katılımcısı ARED’den telif talep edemez, yarışmaya katılırken bu kuralları kabul eder.
 • Yarışmanın birinci bölümünde jüri seçimiyle belirlenen 3 başvuru ve “Mahmut Güldoğan Mansiyon Ödülü” kazananı ARED’in ared.org.tr sitesinde ve sosyal medya adreslerinde yayınlanacaktır. Ayrıca finale kalan bu üç başvuru, ARED tarafından, 2021 yılında gerçekleştirilecek olan FESPA Global Expo 2021 Fuarı’ndaki “The FESPA Awards 2021’ye (FESPA Ödülleri 2021)” aday olarak gönderilecektir, başvuru sahipleri bu şartı kabul ederler.
Ödül

FESPA Eurasia 2020 Fuarı’nda yapılan oylamalar sonucunda, 6. ARED Ödülleri’20 Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü’nün

 • 1ncisi bir adet dizüstü bilgisayar (laptop/notebook),
 • 2ncisi bir adet grafik çizim tableti,
 • 3ncüsü bir adet aksiyon kamerası kazanacaktır.

MAHMUT GÜLDOĞAN MANSİYON ÖDÜLÜ Jüri üyelerince belirlenecek “20. Yıl Mansiyon Ödülü”nün sahibi bir adet 3TB depolama alanına sahip taşınabilir disk kazanacaktır.

* Ayrıca 20 ve üzeri öğrenci başvurusu alınan üniversitelerin yarışmaya başvuruda bulunmuş olan öğrencileri için;

 • Endüstriyel reklamcılık sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin fabrika bölümünde teknik gezi,
 • Ödül Töreni’nin gerçekleştirileceği ve derecelerin belirleneceği FESPA Eurasia 2020 fuarı esnasında firma bilgilendirme turu düzenlenecektir.

*ARED Açıkhava Endüstriyel Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, birinci derece yakınları ve şirket ortakları  ilgili kategorilere  başvuruda bulunamamaktadır.

** Kazanan Firma yetkilileri kendisinin yerine firmada görevli başka bir kişiyi ödül alımı  ile ilgili yetkilendirebilirler.

*** Yarışmada kazanılan ödüller paraya çevirilemez.

Değerlendirme

Değerlendirme üç aşamada yapılacaktır.

Birinci aşamada iki kategorideki tüm başvurular kendi kategorilerine göre ayrı ayrı jüri tarafından 10 üzerinden puanlandırılarak en yüksek puanı alan üç başvuru listelenecektir. En çok puan alanların eşit çıkması halinde, son listeye kalacaklar jüri başkanı tarafından yapılacak kura çekilişi ile belirlenecektir.

Jüri üyeleri ayrıca “Mehmet Natık Süzen Mansiyon Ödülü” ve “Mahmut Güldoğan Mansiyon Ödülü” sahiplerini de belirleyecektir.

İkinci aşamada, jüri tarafından seçilen üç başvuru, 3-6 Aralık 2020 tarihlerinde İFM İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek FESPA Eurasia 2020 Fuarı’na katılan herkesin oylamasına açılacaktır. Oylama, FESPA Eurasia 2020 Fuarı’nın 3. günü olan 5 Aralık 2020 Cumartesi günü saat 18:00’de sona erecektir.

Üçüncü ve son aşamada ise oylamaların dağılımına göre 6. ARED Ödülü’20’nin iki kategorisinde ayrı ayrı birinci, ikinci ve üçüncü belirlenecektir. Kategorilerin kendi içinde oy alanların eşit çıkması halinde ise derecelendirme, ARED Başkanı tarafından yapılacak kura çekilişi ile belirlenecektir.

Oylamaya Katılanlar da Kazanıyor

FESPA Eurasia 2020 Fuarı sırasında, finalistlerin derecelerini belirlemek üzere oylamaya katılanlar arasından, iki kategori için ayrı ayrı yapılacak kura çekilişi ile toplam 10 kişiye birer adet bluetooth hoparlör armağan edilecektir. (Bu ödül paraya çevrilemez.) Çekiliş sırasında, oylama kartında herhangi bir bilgisi eksik olan oylama kartı ödül kazanamayacak, bilgileri eksiksiz kart bulunana kadar çekiliş devam edecektir. ARED Yönetim Kurulu Üyeleri, ARED, FESPA Eurasia ve FESPA çalışanları oy kullanabilecek ancak çekilişe katılamayacaktır.

Oylamaya katılmak için, 3-6 Aralık 2020 tarihlerinde FESPA Eurasia Fuarı’nı ziyaret ederek 6. ARED Ödülleri’20 oy kullanma standlarındaki oylama kartlarını eksiksiz doldurarak oy kullanmak yeterli olacaktır. Aynı kategori için birden fazla oy kullananların oyları geçersiz sayılacaktır. Çekiliş FESPA Eurasia 2020 Fuarı’nın 4. Günü olan 6 Aralık 2020 Pazar günü fuar alanında yapılacak ve kazanan açıklanacaktır.

Çalışma Takvimi
1 Mayıs 2020 PazartesiDuyuruların başlaması
11 Ekim 2020 PazarBaşvuru için son gün
19 Ekim 2020 PazartesiJüri toplantısı
30 Ekim 2020 CumaJüri listesinin yayınlanması
3-5 Aralık 2020FESPA Eurasia 2020 Fuarı’nda oylama
6 Aralık 2020 PazarFESPA Eurasia 2020 Fuarı’nda Ödül Töreni
Başvuru ve İletişim
Başvuru Tarihi : 1 Mayıs 2020 – 11 Ekim 2020
Adres : 6. ARED Ödülleri’20 Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılar Derneği Gazeteciler Sitesi Keskin Kalem Sokak No:35  Esentepe 34394 Şişli İSTANBUL
Koordinatör : Alper Tenşi – alper@rekmartpa.com – 0546 936 67 00
Yetkili : Beril Kırağlı – beril@ared.org.tr – 0543 698 36 91
Telefon : 0212 212 41 16
Faks : 0212 212 41 07