Basın Bülteni

aredOdulleriLogo06

Endüstriyel Reklam Sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla, bu yıl altıncısı düzenlenen 6. ARED Ödülleri’20, “Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü” kategorisinde düzenlenmektedir. Aşağıda belirtildiği üzere; Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü kategorisine kimlerin katılabileceği, katılım koşulları ve ödülleriyle ilgili bilgiler yer almaktadır.

6. ARED ÖDÜLLERİ ’20
GELECEK VADEDEN TASARIMCI ÖDÜLÜ

Belirlenen tema ile ilgili en yaratıcı, yenilikçi, estetik, katma değer ve maliyet avantajı sağlayan, yenilikçi bir malzemeyle üretilebilecek, işlevsel vb. endüstriyel reklamı tasarlayan genç tasarımcıyı ödüllendirmek, gençlerin endüstriyel reklam sektörüne ilgisini artırmak, endüstriyel reklam sektörünün kalifiye eleman arayışına destek vermek amacıyla düzenlenmektedir.

Kimler katılabilir?

ARED Ödülleri’20 Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü’ne ülkemiz sınırları içinde öğrenim gören, reklam, tasarım, mimarlık fakültelerindeki öğrenciler başvurabilirler.

Katılım Koşulları
 • COVID-19 sonrası yeni normal dönemde, kamusal alanlarda oluşabilecek mecburi veya keyfi yoğunluğa karşılık, toplumsal sağlığı koruyucu ve teşvik edici uygulamalar geliştirmek hayati bir önem kazanacaktır.
  Bu nedenle bu yarışmaya, son başvuru tarihi olan 30 Kasım 2020 tarihine kadar yaratıcı, yenilikçi, estetik, katma değer ve/veya maliyet avantajı sağlayan malzemelerle üretilebilecek;

  • Sosyal mesafe temalı şehir mobilyaları
  • Havalimanı, AVM, otel, market, mağaza içi vb. kapalı alan girişlerinde kullanılan, üzerinde reklam alanı barındıran hijyen uyarı ürünleri, hijyen servis cihazları veya üniteleri, 
  • Havalimanı, AVM, otel, market, mağaza içi vb. kapalı alanlardaki sosyal mesafe temalı uygulamalar kategorilerindeki endüstriyel reklam ürünü tasarımlarıyla katılabilirler.
 • Tasarımı yapılacak ürün/ürün grupları aredodulleri.com sayfasında duyurulmaktadır.
 • Aynı öğrenci en çok 4 adet tasarım ile başvurabilir, her biri için ayrı katılım formu doldurulması zorunludur.
 • Yarışmaya başvuran öğrencinin, kendisine ait olmayan gelecek vadeden tasarımı kabul edilemez, bu şartı içerdiği sonradan anlaşılan başvuruların tüm yarışma hakları iptal edilir.
 • Katılım koşullarına uygun olup olunmadığı konusunda kararı jüri verir.
 • ARED bu yarışmada ödül alan, almayan tüm projeleri sergileme, yayınlama, arşivleme ve benzeri biçimlerde kullanma hakkını elde eder, kitap oluşturmak için kullanabilir. Yarışma katılımcısı yarışmaya katılırken bu kuralları gayrı kabili rücu olmak üzere kabul eder ve bunlar için ARED’den telif talep edemez.

 • Yarışmaya katılan tasarımları, ARED Üyeleri ya da başka firmalar üretmek isterlerse, koşullarını kendi aralarında belirlemek suretiyle tasarımcılarla ayrı bir sözleşme yapmaları gerekir. ARED’in bu hususta taahhüt ve sorumluluğu bulunmamaktadır.
 • Yarışmanın birinci bölümünde jüri seçimiyle belirlenen 3 başvuru ve “Mahmut Güldoğan Mansiyon Ödülü” kazananı ARED’in ared.org.tr sitesinde ve sosyal medya adreslerinde yayınlanacaktır. Ayrıca finale kalan bu üç başvuru, ARED tarafından, 2021 yılında gerçekleştirilecek olan FESPA Global Expo 2021 Fuarı’ndaki “The FESPA Awards 2021’ye (FESPA Ödülleri 2021)” aday olarak gönderilecektir, başvuru sahipleri bu şartı kabul ederler.
Ödül

Yapılan oylamalar sonucunda, 6. ARED Ödülleri’20 Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü’nün

 • 1ncisi bir adet dizüstü bilgisayar (laptop/notebook),
 • 2ncisi bir adet grafik çizim tableti,
 • 3ncüsü bir adet aksiyon kamerası kazanacaktır.
Dereceye giren 3 öğrenciye 2021 yaz dönemi için staj imkanı sağlanacaktır.

MAHMUT GÜLDOĞAN MANSİYON ÖDÜLÜ Jüri üyelerince belirlenecek “20. Yıl Mansiyon Ödülü”nün sahibi bir adet 2TB depolama alanına sahip taşınabilir disk kazanacaktır.

* Ayrıca 20 ve üzeri öğrenci başvurusu alınan üniversitelerin yarışmaya başvuruda bulunmuş olan öğrencileri için endüstriyel reklamcılık sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin fabrika bölümünde teknik gezi düzenlenecektir.

*ARED Açıkhava Endüstriyel Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, birinci derece yakınları ve şirket ortakları  ilgili kategorilere  başvuruda bulunamamaktadır.

** Kazananlar kendisinin yerine bir başka kişiyi ödül alımı ile ilgili yetkilendirebilirler.

*** Yarışmada kazanılan ödüller paraya çevirilemez.

Değerlendirme

Değerlendirme üç aşamada yapılacaktır. 

Birinci aşamada tüm başvurular, ayrı ayrı jüri tarafından 10 üzerinden puanlandırılarak en yüksek puanı alan üç başvuru listelenecektir. En çok puan alanların eşit çıkması halinde, son listeye kalacaklar jüri başkanı tarafından yapılacak kura çekilişi ile belirlenecektir. Jüri değerlendirmesi çevrimiçi ortamda gerçekleştirilecektir.

Jüri üyeleri ayrıca “Mahmut Güldoğan Mansiyon Ödülü” sahibini de belirleyecektir.

İkinci aşamada, jüri tarafından seçilen üç başvuru, çevrimiçi ortamda kamuoyunun beğenisine sunulacaktır. Herkesin 1 oy kullanma hakkının bulunduğu oylama süreci, 10 -21 Aralık 2020 tarihleri arasında, çevrimiçi ortamda yürütülecektir. 

Üçüncü ve son aşamada ise oylamaların dağılımına göre 6. ARED Ödülü’20’nin birinci, ikinci ve üçüncü belirlenecektir. Kategorinin kendi içinde oy alanların eşit çıkması halinde ise derecelendirme, ARED Başkanı tarafından yapılacak kura çekilişi ile belirlenecektir. 

Çalışma Takvimi
1 Mayıs 2020 PazartesiDuyuruların başlaması
30 Kasım 2020 PazartesiBaşvuru için son gün
1-6 Aralık 2020 Jüri değerlendirme haftası
9 Aralık 2020 ÇarşambaJüri listesinin yayınlanması
10 -21 Aralık 2020Çevrimiçi oylama
25 Aralık 2020 CumaSonuçların açıklanması
Başvuru ve İletişim
Başvuru Tarihi : 1 Mayıs 2020 – 30 Kasım 2020
Adres : 6. ARED Ödülleri’20
Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılar Derneği
Gazeteciler Sitesi Keskin Kalem Sokak No:35  Esentepe 34394 Şişli İSTANBUL
Koordinatör : Alper Tenşi – alper@rekmartpa.com – 0546 936 67 00
Yetkili : Beril Kırağlı – beril@ared.org.tr – 0543 698 36 91
Telefon : 0212 212 41 16
Faks : 0212 212 41 07