Basın Bülteni

  1. ARED Ödülleri’22 Ödül Töreni Gerçekleştirildi!

İlk olarak 2015 yılında gerçekleşen ARED Ödülleri, Türkiye’de kısa zamanda teknolojik gelişim ve yenilikçilik anlamında rekabetçi sektörlerden biri haline gelen endüstriyel reklamcılığın kat ettiği mesafeyi kutlamak, yaratıcı, özgün ve sofistike uygulamalarla sektörde fark yaratan firmaları öne çıkarmak, gençlerin endüstriyel reklam ürünleri sektörüne ilgisini artırmak, sektörün kalifiye eleman arayışına destek vermek amacıyla bu yıl sekizinci defa düzenlendi. Yarışmanın ödül töreni ise FESPA Eurasia 2022 fuaye alanında, fuarın son günü olan 4 Aralık tarihinde görkemli bir şekilde gerçekleştirildi.

Jüri Üyeleri Mansiyon Sahiplerini Belirledi

  1. ARED Ödülleri’22, “En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü” ve Prodigital sponsorluğundaki “Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü” olmak üzere iki kategoride gerçekleşti. 8. ARED Ödülleri’ne, bir kişi ya da firma en fazla dört başvuru yaparak katılım gösterdi ve finalistler her iki kategori için yapılan ön elemeler sonucunda belirlendi. Başvuruların jüri üyelerine yarışmacı bilgilerinin gizli tutularak iletildiği ön eleme süreci, jürinin online ortamda ARED’e bildirdiği bireysel ve objektif puanlamalarıyla son şeklini aldı.

ARED Başkanı Ankyra Reklam’dan Şahin Acar, Genç ARED kategorisinde Duygu Endüstriyel Reklam’dan Duygu Özdemirel Atabay, STK Temsilcisi kategorisinde ARVAK Başkanı Önder Dalkıran, Reklamveren kategorisinde Unilever Türkiye’den Toloy Tanrıdağlı, Reklam Ajansı kategorisinde People Initiative’den Banun Erkıran Çıtak, Akademisyen kategorisinde Başkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gilman Senem Gençtürk Hızal, Endüstriyel Tasarımcı kategorisinde TOBB ETU’dan Dr. Aydın Öztoprak, Mimar kategorisinde TeCe Mimarlık’tan Tülin Hadi ve Sponsor Temsilcisi kategorisinde ise Prodigital’den İbrahim Tekeş olmak üzere 9 kişilik bir kadrodan meydana gelen 8. ARED Ödülleri’22 yarışma jürisinin puanlamaları sonucunda En İyi Endüstriyel Reklam Mansiyon Ödülü’nün sahibi teknolojik aletlerin geri dönüşümü ile ürettiği tabela projesiyle Çınar Reklam, Prodigital Gelecek Vadeden Tasarımcı Mansiyon Ödülü’nün sahibi ise şarj edilebilen elektrikli araçlar için şarj ünitesi alanındaki tasarımıyla Ostim Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü’nden Ceylin Altındal ve ekip arkadaşı Dilay Ayhan olarak belirlendi.

Jürinin çevrimiçi değerlendirmesi neticesinde “En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü”  kategorisinin finale kalan üç başvurusu; Kapsül, Nazar Garden ve QUA Seramik için yapılmış projeler olarak belirlendi. “Prodigital Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü” kategorisinin finalistleri ise tasarladıkları şarj edilebilen elektrikli araçlar için şarj ünitesi tasarımlarıyla Fırat Özbey, İhsan Emre Turhan ve Erdem Yılmaz oldu. Jürinin her iki kategoride belirlediği üçer finalist için oylamalar FESPA Eurasia 2022’de gerçekleştirildi. 1-3 Aralık 2022 tarihleri arasında fuar alanındaki ARED & CLUB FESPA standında oylamalar sürdürüldü ve 4 Aralık 2022 tarihinde, fuaye alanında ödül töreni gerçekleştirildi.

Ödül Töreni Yoğun Katılım ve Büyük Bir Heyecanla Gerçekleştirildi

Fuarın son günü düzenlenen 8. ARED Ödülleri’22 ödül töreni Kurumsal İletişim Sorumlusu Beril Kırağlı Gülseven’in sunumuyla başladı. Törende ilk olarak konuşmasını Prodigital’den İbrahim Tekeş gerçekleştirdi ve ARED Başkanı Şahin Acar kendisine teşekkür plaketini takdim etti. Ardından törene katılım gösterebilen 8. ARED Ödülleri’22 jüri üyelerine plaketleri takdim edildi.

En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü mansiyon kazananı Çınar Reklam’ı temsilen törene katılan Ferzende Alp’e plaketi ve Prodigital Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü kategorisi mansiyon kazananı Ostim Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü’nden Ceylin Altındal ve ekip arkadaşı Dilay Ayhan’a birer adet Seagate 2TB depolama alanına sahip taşınabilir disk ödülleri ve plaketleri verildi.

Kazananlara Hediyeleri Takdim Edildi

Her iki kategorinin finalistleri de sonuçlar için oldukça heyecanlıydı. Törende ilk kez açıklanan sonuçlara göre başvurularındaki şarj edilebilen elektrikli araçlar için şarj ünitesi tasarımlarıyla Prodigital Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü birincisi Yeditepe Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü’nden Erdem Yılmaz, ikincisi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İç Mimarlık Bölümü’nden İhsan Emre Turhan ve üçüncüsü ise Kocaeli Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nden Fırat Özbey oldu. Törende Erdem Yılmaz’a ödülü olan bir adet Macbook dizüstü bilgisayarı ve plaketi, İhsan Emre Turhan’a ödülü olan bir adet GoPro aksiyon kamerası ve plaketi, Fırat Özbey’e ödülü olan bir adet Wacom grafik çizim tableti ve plaketi takdim edildi.

Fuarın ilk üç günü süren oylamalar sonucunda En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü birincisi Kurt Tabela’nın Kapsül için uyguladığı iç mekan proje uygulaması, ikincisi Yazı Reklam’ın Nazar Garden için uyguladığı kompozit ve metal dış cephe uygulaması ve üçüncüsü ise Kurt Tabela’nın QUA Seramik için uyguladığı kutu harf oldu. Kurt Tabela’nın temsilcisi Uğurhan Kurt’a ve Yazı Reklam’ın temsilcisi Halis Saraç’a plaketleri takdim edildi. Tören iyi dilek ve düşüncelerin paylaşılması ve toplu fotoğrafların alınmasının ardından sonlandırıldı.

Törenin ardından tüm finalistlerle 8. ARED Ödülleri’22 sürecine dair duygu ve düşüncelerini paylaştıkları röportajlar gerçekleştirildi. Ayrıca FESPA Eurasia 2022 Fuarı sonrasında, finalistlerin derecelerini belirlemek üzere oylamaya katılanlar arasından yapılan kura çekilişi ile şanslı on kişiye birer adet bluetooth hoparlör armağan edildi.